Lesa pán – proč radím o podnikání zrovna v lese?

Strohé prostředí zasedacích místností možná podporuje svým minimem vlivů soustředění, ale na kreativitu má ubíjející vliv. Tím spíše, když je provázeno sezením na zadku a časem i vydýchaným vzduchem. Když se dnes vedou mnohé učené disputace na téma, na co už se stačil a nestačil lidský organismus adaptovat, tak je beze všech pochyb, že čerstvý vzduch, obklopení přírodou a pohyb v ní provází člověka odnepaměti.

Lesy využívám jako plodné prostředí pro vymýšlení nápadů už celou řadu let. A protože mi během bezpočtu kratších i delších výletů a túr přes hory povídání ve dvou na úzkých pěšinách přišlo vždy báječnou možností, jak se dostat v debatách hlouběji, rozhodnul jsem se nabízet zkušenosti, nabité vlastním podnikáním na volné noze i vedením kurzů a mastermind skupin, právě touto formou jako Lesa pán. Inspirací mi byl částečně průkopník doprovázených poutí v České republice, Jan Bím, který má dnes celou řadu následovníků (zaměřených většinou na určité formy terapie či osobního rozvoje). Já jsem vsadil na téma „volnonožství“, jenž mě provází bezmála 15 let.

Proč si povídat o podnikání v přírodě

  • Dlouhý výlet je výstižnou paralelou vytrvalosti v podnikání. Má svoje vrcholy i údolí, do kopce a proti větru je to dřina, ale když se člověk rozejde a vyplaví se navíc endorfiny, jsou i bolavé nohy a mnohé překážky snadno zvládnutelné.
  • Zažijete odpojení z každodenního kolotoče povinností. A změna prostředí umožňuje vidět věci jinak. Příroda je v tom znamenitým pomocníkem a je v ní vidět dál za horizont, i když zrovna nestojíte na kopci.
  • Díky pohybu se v těle rozproudí krev a pořádně okysličí i mozek. Tomu to pak skutečně „pálí“. Traduje se, že za chůze se přirozeně zapojí obě mozkové hemisféry – levá analytická a pravá kreativní.

Chcete fakta? Tady jsou

Že pohyb napomáhá lepšímu myšlení věděl už Aristoteles, který během svých přednášek neustále chodil. Spoustu toho stihnul během procházek se svými pacienty také Sigmund Freud a Friedrich Nietzsche rovnou prohlásil, že „všechny opravdu velké myšlenky jsou zrozené z chůze“. (*1) Koneckonců si můžete vzpomenout i na Dudka z odbytu z komedie Marečku, podejte mi pero, který ze sebe chrlil naučenou látku až poté, co mu učitelka dovolila chodit. „Když nevíte, tak to máte říct a ne tady stát a mlčet jako dudek“.

Ale nemusíme chodit jen do historie. Mezi některými osobnostmi z byznysu jsou dnes oblíbené tzv. walking meetings neboli chodící porady. Nedá na ně dopustit šéf Facebooku Mark Zuckerberg či bývalý prezident USA Barack Obama a používal je také Steve Jobs. Právě proto, že v členech týmů dokáží vyvolat větší kreativitu (podle na studie Stanfordské univerzity tenhle „recept“ funguje na více než 60% všech lidí) a také zlepšují díky uvolněnější atmosféře komunikaci mezi podřízenými a šéfy. (*2)

A proč chodit v lese? Kniha Metsamieli (Lesní mysl) finské autorky Sirpy Arvonen zmiňuje studii z roku 2014, podle které mají už jen krátké lesní procházky blahodárné účinky. Například už za 20 minut se dostaví zlepšení nálady, za 2 hodiny vyvolá zotavení imunitního systému a 5 hodin měsíčně znamená znatelný nárůst pozitivních emocí. Význam lesa pro lidské blaho se výrazněji projeví v krizových životních momentech. (*3)

Český Kras s Výskoků nad Řevnicemi

V lese zažijeme to, co by nás v zasedačce nikdy nepotkalo

Už několikrát se nám v přírodě přihodila situace, která určitým způsobem symbolická pro to, co klient zrovna řešil (například nastavování hranic a přebírání zodpovědnosti vůči druhé straně). To by se nám v bezpečí zasedačky prostě nikdy nestalo. Ne, netvrdím, že na všechny situace je les ideální prostředí. Ale můj přístup při lesní konzultaci je celostní a dílčí témata můžeme později rozebrat samostatně, třeba u počítače.

Většina mých klientů si během putování například nedělá průběžné poznámky. Ale když si na konci sedneme do kavárny a rozpomínáme, které podnětné myšlenky zazněly, snadno si vybavíme podle konkrétních míst, co jsme kde probírali za téma. Ano, možná vám to připomíná paměťovou metodu Loci, používanou už řečníky ve starém Řecku, dnes známou jako Mind Palace. Náš mozek totiž miluje příběhy a my jsme takto jeden nahráli do naší hlavy jako plastický voňavý barevný film…

Pojďte se mnou do lesa

Zaujaly vás výše popsané argumenty? Chystáte se podnikat na volné noze a chcete poradit a probrat, jakou paletu činností tento styl zaměstnání obnáší? Svádíte už své první bitvy s podnikatelskou abecedou a máte pocit, že to může jít i snáze? Potřebujete své „volnonožství“ zrevidovat? Přečtěte si o mé službě Lesa Pán podrobnosti a pokud se vám má nabídka zamlouvá, určitě se ozvěte.

zdroje
*1) Respekt 29/2014: V pohybu
*2) czechcrunch.cz: Schůzky za chůze, které si oblíbili i Zuckerberg, Obama nebo Steve Jobs
*3) lesnimysl.cz: fakta o blahodárném vlivu lesa

Tagy:
Pavel OvesnýPavel Ovesný je jméno mé. Na volné noze podnikám bezmála 20 let. Spojuju dovednosti a znalosti webového tvůrce, obsahového marketéra i podnikatelského poradce. Pořádám kurzy o podnikání, mastermindová setkání a nabízím také celodenní konzultaci v přírodě Lesa Pán. I proto, že mám rád lesy, hory a taky vlaky: s roční jízdenkou ČD v nich zároveň cestuju i pracuju.
Punkové podnikání