Mastermind skupiny: odpovědi na nejčastější otázky

mastermind skupina

Pět let po úspěšném článku o mastermind skupinách pro portál Na volné noze jsem se rozhodl pro jeho pokračování. Důvodů by se našlo hned několik:

  1. Poslední dva roky s pandemií, prací z domu a boomem online aktivit pomohly i k vzniku většího počtu mastermind skupin, fungujících na dálku. A s touto situací nastala potřeba přepsat některá pravidla.
  2. Na workshopech o principech mastermind skupin se často opakují některé otázky. Je tedy na místě na ně pro jednou důkladněji odpovědět.
  3. A konečně do třetice: před časem jsem pořádal malé (meta) setkání těch, kteří vedou u nás MM skupiny vedou a mohl tak porovnat a inspirovat se různými přístupy. Zjistil jsem, že se pod stejným názvem skrývají různé formáty, od pravidelného potkávání v malé skupině, přes poradní kruh až po spíše networkingové setkání inspirované byznys snídaněmi. A pod slovem mastermind také můžete vygooglovat různé mentoringové programy pro manažery a majitele firem. Co z toho je skutečný mastermind?

Rozhodně se nechci dohadovat o slovíčka, ale pro mě je mastermind skupina synonymem pro pravidelné setkávání se uzavřené skupině s jasně nastavenými pravidly. Pro mě jsou jimi především: plnění slíbených závazků, příprava tématu na další setkání, časový limit a rovnoměrně rozložený mezi všechny přítomné. Taková skupina většinou vzniká zezdola, z potřeby konkrétních osob (často podnikatelů nebo freelancerů) dělit se o svém znalosti a dovednosti.

Hodí se nejen pro pokročilé, majitelé firem, ale stejně dobře i pro začátečníky. Podstatný je spíše fakt, že jsou všichni na podobné úrovni pokročilosti. Důvod je jednoduchý – začátečníci se mohou od těch byznysově zdatnějších mnohé naučit, ale většinou to nebude fungovat naopak. Zkušenějším pak brzy dojde motivace rozdávat rady, ale nedostávat stejnou energii zpět. Sladěné ambice v podnikání pomáhají v mastermind skupině udržet zdravou atmosféru.

Speciálně pro volnonožce přináší mastermind skupina, kromě zpětné vazby k vlastní otázce a inspirace způsoby řešení témat ostatních, také jeden příjemný a důležitý benefit – možnost bavit se otevřeně o podnikání mezi zasvěcenými a potřebu někam patřit. Na volnou nohu se v posledních letech dostala řada těch, kteří dříve fungovali na zaměstnaneckých pozicích v menších i velkých firmách. Často s pokročilou oborností, ale docela pochopitelně méně již s návyky dlouholetých volnonožců.

Jedna z hrdinek kultovního českého filmu Samotáři pronesla větu „Muži a ženy jsou dva odlišné živočišné druhy“. A s trochou nadsázky to odlišnost světů zaměstnanců či naopak těch, pro něž se v angličtině vžilo pojmenování „solopreneur“ a v hantýrce některých místních korporátníků zase „ičaři“, platí zrovna tak. Nutnost podělit o radost z nových zakázek, příležitosti, ale i nesnází v podnikání je nám přirozená. Ale často ji nechce slyšet ani partner či partnerka (zvlášť máte-li zrovna trable v podnikání a doma ženu na mateřské/rodičovské), ani kamarád u piva, který má na své pracovní záležitosti vyhrazené místo zaměstnání a čas „od devíti do pěti“.

Podnikatelem jsme ale většinou 24 hodin denně a na vyslechnutí většinou potřebujeme svůj živočišný druh. Někoho, kdo podniká. V podnikatelských knihách, založených na principu „problém – řešení“, se o tomto terapeutickém aspektu nepíše. Ale jsme lidé, a ne zdroje, máme své potřeby a emoce. Máte-li svoji mastermind skupinu, máte zároveň bezpečné prostředí, kde občas můžete tuhle páru upustit.

Mastermind – otázky a odpovědi

Ale slíbil jsem odpovědi na nejčastější otázky k fungování mastermind skupin, tak pojďme na ně. Ta nejfrekventovanější zní možná nepřekvapivě: Jak se můžu připojit k už rozběhnuté skupině?  

Odpověď? Bohužel šance dostat se do rozběhlé skupiny je velmi malá. Většinou to jde jen ve chvíli, kdy nějakou opustí jeden z jejich frekventantů a ostatní hledají se místo něho náhradníka či náhradníci. Ale členové stejně většinou hledají někoho schopného mezi svými známými a veřejně to příliš neprezentuje. Z mojí zkušenosti chtít se dostat do MM skupiny skoro vždy znamená založit novou a najít si do ní lidi. Začínat se dá i ve třech.

Hodí se mastermind do běžného kolektivu v zaměstnání či firmě?

Podle mých zkušeností příliš ne. Ve firmě použitelný být může, ale spíše pro lidi, kteří se nepotkávají na denní bázi. Předpokládám, že zaběhnutý pracovní kolektiv už by měl mít své osvědčené nástroje, jak využívat potenciál svých kolegů. Mastermind je skvělý především vědomosti zvnějšku. Proto ho používají hodně freelanceři, kteří fungují jako samostatné jednotky.

Samotný princip MM je velmi jednoduchý. Co z něj činí tak efektivní nástroj je jeho pravidelné používání a hlavně „nabušená“ sestava těch, kteří ho používají. Chtít se dostat do „nějaké“ skupiny a mít odškrnuto je podle mého názoru špatně. Mise by měla znít: vytvoř si tu nejlepší možnou skupinu, kterou mezi svými kontakty, lidmi s podobnými ambicemi, kteří jsou zároveň tvým šálkem čaje, dovedeš.

Je potřeba mít vedoucího skupiny?

Není to vždy pravidlem, ale především pro online setkání se to skutečně šikne. Zvláště, pokud někdo představuje své téma příliš obšírně a už je potřeba dát prostor ostatním, aby byl brainstorming vůbec efektivní. Pokud jde o skupinu vytvořenou ze zdola, která má svého organizátora ú facilitátora, většinou taková osoba dává organizaci skupiny více času než ostatní. Což si ostatní uvědomí nejspíše až ve chvíli, kdy si sami tuto roli vyzkouší. A je fér, aby energie, úsilí nebo jak to chcete nazvat, zůstaly vyrovnané.

V mých dvou současných skupinách zkoušíme dva různé modely fungování – v jedné si roli facilitátora pravidelně střídáme. Takový „vedoucí“ zajišťuje pro další setkání místo (nebo alespoň link na online setkání), připomíná se e-mailem, měří čas, moderuje skupinu a posílá po skončení zápis se závazky do příště. Ve druhé skupině jsme se naopak dohodli na symbolickém příspěvku, který facilitátorovi alespoň částečně nahradí energii a čas navíc, který skupině věnuje, a ten se stará o veškerou operativu.

Co udělat, když jeden mluví příliš dlouho?

Asertivně, ale s respektem ho utnout. To se ale většinou stává v začátečnických skupinách. V té naší dodržujeme pravidlo, že kdo přináší své téma, je v tu chvíli také moderátorem svého příspěvku, vyvolává si ostatní. Bere si zodpovědnost za to, aby ve svých 15 minutách využil maximálně potenciál přítomných. Nastávají většinou dvě situace: téma je obecnější, mají k němu co říci všichni a pak se slovo rozdělí rovnoměrně – plus mínus 2 minuty na každého. Anebo je dotaz odbornější, umí na něj odpovědět třeba jen dva či tři přítomní, pak mohou dostat více času. Občas se také stane, že téma je natolik univerzální a užitečné pro ostatní, že se někdo další vzdá svého vlastního příspěvku a debata pokračuje dále.

Jaké je dobrá praxe s vedením online skupin?

Živá setkání nic nenahradí – osobní chemie či jiskra mezi účastníky na obrazovce nikdy nebude taková, jako když spolu sedíte tváří v tvář u jednoho stolu. Ale v době lockdownu se i mnohé lokální sestavy uchýlily do bezpečí online undergroundu.

První můj postřeh: onlinová MM skupina by měla být menší, do 6 osob. Pak se úvodní kolečko, brainstorming, závěrečné formulování závazků vejde do dvou hodin. To je pro udržení pozornosti i pro tak svižný formát, jakým je mastermind, maximum. V naší onlinové MM skupině se alespoň částečně podařilo nahradit významnou část neverbální komunikace používáním emotikon, chatu a přidáním na gestikulaci. Osvědčilo se proto mít na obrazovce vidět kromě hlavy také alespoň ramena.

Z několika vyzkoušených platforem (Skype, Google Meet…) se mi osobně nejvíce osvědčil Zoom. Užitečná je především funkce zvednuté ruce „raise hand“, která pomáhá ukázat, že se chcete k tématu vyjádřit a na obrazovce zůstává narozdíl od ostatních ikon do chvíle, dokud ji zase nevypnete. Při živém setkání totiž leckdy běží mastermind principem tržiště, kde si občas skáčeme do řeči, ale také dáváme očním kontaktem přednosti. Zato v online prostředí je moderace a „vyvolávání“ jednotlivých řečníků takřka nutností.

Má smysl být členem více MM skupin?

Zaleží na frekvenci setkávání, ale také v jaké fázi se na cestě za svými cíli nebo v podnikání zrovna nacházíte. Z mojí osobní zkušenosti se mi střídají období, kdy potřebuji více brainstormovat, sbírat inspiraci a inovovat, a poté zase perioda, ve které je třeba tyto nápady přetavit do produktivní práce. Pro tu první situaci může být více skupin užitečné, pro exekutivní etapu naopak může časová dotace pro dvě a více skupin ukrojit z celkové měsíční porce pracovních hodin významější množství času. Ten nevyžaduje jen mastermind samotný, ale také příprava na něj a plnění závazků.

Já sám mám v současnosti jednu skupinu místní na živo a jednu onlinovou z různých míst republiky. Ale i u té se nám osvědčilo se jednou za čas potkat osobně.

Závěrem

Stejně jako v případě cestování, sportu nebo ehm…sexu, číst si o mastermind skupině, nebo si ji všemi (nebo v online prostředí alespoň některými) smysly zažít, je prostě nebe a dudy. Pokud ještě svoji mastermind skupinu nemáte, vyzývám vás k jejímu založení. A pokud si chcete mastermind osahat a vyzkoušet pod vedením zkušenějšího, zvu vás na praktický kurz Mastermind aneb posuň se dál. „Nejdříve ta správná dávka teorie a pak dost času si vše prakticky vyzkoušet,“ shrnul svoje dojmy se zatím posledního online workshopu „nadšený učitel angličtiny z Brna“ Broňa Sobotka.   

Pavel OvesnýPavel Ovesný je jméno mé. Na volné noze podnikám bezmála 20 let. Spojuju dovednosti a znalosti webového tvůrce, obsahového marketéra i podnikatelského poradce. Pořádám kurzy o podnikání, mastermindová setkání a nabízím také celodenní konzultaci v přírodě Lesa Pán. I proto, že mám rád lesy, hory a taky vlaky: s roční jízdenkou ČD v nich zároveň cestuju i pracuju.
Punkové podnikání